Hologram 3d

Hologram 3d

Czym są hologramy 3D?

Holografia jest młodszą siostrą fotografii. Dzięki znacznie dokładniejszej rejestracji obrazu jest w stanie oddać znacznie więcej szczegółów fotografowanego obiektu, łącznie z jego wymiarami przestrzennymi. Tak zarejestrowany obraz można później wyświetlić na wiele sposobów, aby uatrakcyjnić ekspozycję produktów czy przygotować niezwykły pokaz podczas eventów lub prezentacji. Hologramy 3D przeszły długą drogę, aby stać się elementem, który możemy napotkać prawie na każdym kroku.

Za ojca hologramów 3d uważa się polskiego badacza Mieczysława Wolfke, który opracował teoretyczne podstawy ich tworzenia. Jego prace wykorzystał Dennis Gabor, który w 1948 roku użył po raz pierwszy nazwy holografia. Niestety jego badania były mocno ograniczone ze względu na brak źródeł światła, które mogły emitować wiązki o odpowiedniej długości fali. Na pierwsze prawdziwe hologramy 3D trzeba było czekać aż do roku 1960, gdy wynaleziono lasery. Do tego czasu holografia przestała być domeną science-fiction. Wraz z rozwojem technologii wyszła z laboratoriów. Jej potencjał bardzo szybko odkryła i wykorzystała branża marketingowa.

Jak można wykorzystać projekcje 3D?

Na początku warto rozróżnić, różne rodzaje hologramów. Bardzo często za trójwymiarowe projekcje brany jest druk przestrzenny, który wykorzystuje zjawisko interferencji obrazu i w pewien sposób oszukuje nasze oko, że widzi obraz trójwymiarowy. Taki obraz można obserwować tylko pod odpowiednim kątem i nie jest on uznawany za prawdziwy hologram. Te ostatnie powstają w wyniku przepuszczenia światła lasera przez specjalne soczewki i mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach.

Od lat mówi się o ich stosowaniu w diagnostyce medycznej, gdzie w połączeniu z rentgenem i tomografią mogą służyć do lepszego obrazowania przestrzennego zmian w ciele człowieka. Jednak najczęściej hologramy 3D stosuje się w branży reklamowej. Używane są one do efektownej prezentacji produktów, mapowania trójwymiarowego czy nawet elementów scenicznych. Każdy z tych elementów wymaga odmiennego podejścia, ale stanowi wyjątkowo atrakcyjne urozmaicenie prezentacji i różnych eventów.

Sprawdź: Projekcje 3D

Piramida holograficzna

Jednym z ciekawszych sposobów na prezentację produktów jest stosowanie piramidy holograficznej. Rozwiązanie to stosowane jest przede wszystkim do ciekawego prezentowania produktów. Nazwa pochodzi od specyficznego kształtu elementu, w którym wyświetlany jest obraz. To odwrócona piramida, w której wiązki światła laserowego pozwalają wyświetlić trójwymiarowy obraz dowolnego przedmiotu. Ze względu na niewielkie rozmiary, piramida holograficzna używana jest do prezentacji mniejszych przedmiotów bądź w pomniejszonej skali. Rozwiązanie to stosuje się czasem również w formie elementu wkomponowanego w zabudowę meblową. Dzięki temu można uatrakcyjnić wnętrze biura czy domu dowolnie wybranym obrazem trójwymiarowym. Piramida holograficzna przyciąga wzrok i zwiększa zainteresowanie wystawą czy elementem ekspozycji.

Prostą piramidę holograficzną można wykonać z odpowiednio ukształtowanego kawałka przezroczystej, sztywnej folii. Możemy tak stworzyć hologram 3D z użyciem telefonu. W serwisach wideo jest dostępnych wiele filmów, które wyświetlają podzielony na cztery części obraz, który w ciemnym pomieszczeniu widać, jako trójwymiarowy. To oczywiście bardzo prosta i prymitywna holografia, która wymaga ciemności i nie sprawdzi się w oświetlonym pomieszczeniu czy hali wystawienniczej.

Holografia na scenie

Nowoczesne technologie pozwalają wykorzystać holografię 3D także na znacznie większą skalę. Jednym z jej najciekawszych zastosowań jest użycie podczas prezentacji, eventu lub występu na scenie. Hologram 3D może być integralnym elementem występu zespołu, albo stanowić jego jedyny element. Połączenie trójwymiarowych obrazów z występem artystów wymaga olbrzymiej koordynacji i precyzji, ale efekty z pewnością wynagrodzą trudy przygotowań. Widowisko z wykorzystaniem wyświetlanych elementów trójwymiarowych na długo pozostaje w pamięci uczestników. Nowoczesna technologia pozwala na niespotykany dotąd poziom imersji. Tego typu prezentacja na pewno zapadnie w pamięć i pozwoli zapamiętać firmę czy produkt.

Warto pamiętać, że sceniczna projekcja holograficzna wymaga nie tylko odpowiednich przygotowań choreograficznych, ale przede wszystkim odpowiednich warunkach oświetleniowych. Konieczne jest dodatkowe zaciemnienie i projekt sceny, aby wszystkie wyświetlane obrazy były wyraźne. Warto tutaj korzystać z doświadczonych producentów i wykonawców, aby efekt spełniał najwyższe standardy i oczekiwania.

Jakie są koszty związane z projekcjami holograficznymi?

Rozwój technologii spowodował, że urządzenia do projekcji hologramów 3D stały się dostępne praktycznie dla każdego. Na rynku można spotkać proste urządzenia, które kosztują kilkadziesiąt złotych i wyświetlają jeden, zaprogramowany wcześniej obraz. Są też dużo droższe rozwiązania, gdzie możemy wybrać wyświetlany obiekt. Profesjonalne piramidy holograficzne to już trochę większe koszty, ale ciągle pozostające w zasięgu budżetów sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Duże eventy, gdzie wykorzystywane są sceny holograficzne charakteryzują się wysokimi kosztami, głównie ze względu na konieczność przygotowania bądź dopasowania elementów wystroju i choreografii występu do specyfiki klienta.

Projekcja holograficzna i pokazy holograficzne to jedne z najbardziej efektownych elementów eventu.

2 główne produkty holograficzne

    • Piramida Holograficzna – wykorzystywana głównie przy ekspozycjach produktów, różnej wielkości TOTEM w której hologram jest w zabudowie jako element typu mebel. Idealny do prezentacji mniejszych wielkościowo produktów. Przyciąga wzrok i uwagę.

    • Holografia na Scenie – tutaj hologram może być częścią występu zespołu, prezentacja może się odbywać w formie 3D hologramu. Hologram może tworzyć cały event. Jest to bardzo nowoczesna technika, która wymaga przygotowania bardzo dobrze kontentu w 3D. Ale efekty jakie możemy uzyskąc zaskakują nawet największego eventowego niedowiarka.

Projkecja holograficzna nakłada na event pewne obostrzenia, o ile Piramidę możemy ustawić w praktycznie dowolnym miejscu i warunkach oświetleniowych o tyle holografię sceniczną można dobrze zrealizować przy odpowiednim zaciemnieniu i projekcie sceny. Należy wziąć do pod uwagę przy projektowaniu imprezy.

Oczywiście służymy radą i pomocą.

Bardzo przydatne przy holografii sceniczne są czarne konstrukcję sceniczne, które posiadamy.