Hologram 3d
Czym są hologramy 3D?
Za ojca hologramów 3d uważa się polskiego badacza Mieczysława Wolfke, który opracował teoretyczne podstawy ich tworzenia. Jego prace wykorzystał Dennis Gabor, który w 1948 roku użył po raz pierwszy nazwy holografia. Niestety jego badania były mocno ograniczone ze względu na brak źródeł światła, które mogły emitować wiązki o odpowiedniej długości fali. Na pierwsze prawdziwe hologramy 3D trzeba było czekać aż do roku 1960, gdy wynaleziono lasery. Do tego czasu holografia przestała być domeną science-fiction. Wraz z rozwojem technologii wyszła z laboratoriów. Jej potencjał bardzo szybko odkryła i wykorzystała branża marketingowa.
Jak można wykorzystać projekcje 3D?
Na początku warto rozróżnić, różne rodzaje hologramów. Bardzo często za trójwymiarowe projekcje brany jest druk przestrzenny, który wykorzystuje zjawisko interferencji obrazu i w pewien sposób oszukuje nasze oko, że widzi obraz trójwymiarowy. Taki obraz można obserwować tylko pod odpowiednim kątem i nie jest on uznawany za prawdziwy hologram. Te ostatnie powstają w wyniku przepuszczenia światła lasera przez specjalne soczewki i mogą być wykorzystywane w wielu dziedzinach.
Od lat mówi się o ich stosowaniu w diagnostyce medycznej, gdzie w połączeniu z rentgenem i tomografią mogą służyć do lepszego obrazowania przestrzennego zmian w ciele człowieka. Jednak najczęściej hologramy 3D stosuje się w branży reklamowej. Używane są one do efektownej prezentacji produktów, mapowania trójwymiarowego czy nawet elementów scenicznych. Każdy z tych elementów wymaga odmiennego podejścia, ale stanowi wyjątkowo atrakcyjne urozmaicenie prezentacji i różnych eventów.
Sprawdź: Projekcje 3D
Piramida holograficzna
Jednym z ciekawszych sposobów na prezentację produktów jest stosowanie piramidy holograficznej. Rozwiązanie to stosowane jest przede wszystkim do ciekawego prezentowania produktów. Nazwa pochodzi od specyficznego kształtu elementu, w którym wyświetlany jest obraz. To odwrócona piramida, w której wiązki światła laserowego pozwalają wyświetlić trójwymiarowy obraz dowolnego przedmiotu. Ze względu na niewielkie rozmiary, piramida holograficzna używana jest do prezentacji mniejszych przedmiotów bądź w pomniejszonej skali. Rozwiązanie to stosuje się czasem również w formie elementu wkomponowanego w zabudowę meblową. Dzięki temu można uatrakcyjnić wnętrze biura czy domu dowolnie wybranym obrazem trójwymiarowym. Piramida holograficzna przyciąga wzrok i zwiększa zainteresowanie wystawą czy elementem ekspozycji.
Prostą piramidę holograficzną można wykonać z odpowiednio ukształtowanego kawałka przezroczystej, sztywnej folii. Możemy tak stworzyć hologram 3D z użyciem telefonu. W serwisach wideo jest dostępnych wiele filmów, które wyświetlają podzielony na cztery części obraz, który w ciemnym pomieszczeniu widać, jako trójwymiarowy. To oczywiście bardzo prosta i prymitywna holografia, która wymaga ciemności i nie sprawdzi się w oświetlonym pomieszczeniu czy hali wystawienniczej.
Holografia na scenie
Nowoczesne technologie pozwalają wykorzystać holografię 3D także na znacznie większą skalę. Jednym z jej najciekawszych zastosowań jest użycie podczas prezentacji, eventu lub występu na scenie. Hologram 3D może być integralnym elementem występu zespołu, albo stanowić jego jedyny element. Połączenie trójwymiarowych obrazów z występem artystów wymaga olbrzymiej koordynacji i precyzji, ale efekty z pewnością wynagrodzą trudy przygotowań. Widowisko z wykorzystaniem wyświetlanych elementów trójwymiarowych na długo pozostaje w pamięci uczestników. Nowoczesna technologia pozwala na niespotykany dotąd poziom imersji. Tego typu prezentacja na pewno zapadnie w pamięć i pozwoli zapamiętać firmę czy produkt.
Warto pamiętać, że sceniczna projekcja holograficzna wymaga nie tylko odpowiednich przygotowań choreograficznych, ale przede wszystkim odpowiednich warunkach oświetleniowych. Konieczne jest dodatkowe zaciemnienie i projekt sceny, aby wszystkie wyświetlane obrazy były wyraźne. Warto tutaj korzystać z doświadczonych producentów i wykonawców, aby efekt spełniał najwyższe standardy i oczekiwania.
Jakie są koszty związane z projekcjami holograficznymi?
Rozwój technologii spowodował, że urządzenia do projekcji hologramów 3D stały się dostępne praktycznie dla każdego. Na rynku można spotkać proste urządzenia, które kosztują kilkadziesiąt złotych i wyświetlają jeden, zaprogramowany wcześniej obraz. Są też dużo droższe rozwiązania, gdzie możemy wybrać wyświetlany obiekt. Profesjonalne piramidy holograficzne to już trochę większe koszty, ale ciągle pozostające w zasięgu budżetów sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Duże eventy, gdzie wykorzystywane są sceny holograficzne charakteryzują się wysokimi kosztami, głównie ze względu na konieczność przygotowania bądź dopasowania elementów wystroju i choreografii występu do specyfiki klienta.
Projekcja holograficzna i pokazy holograficzne to jedne z najbardziej efektownych elementów eventu.
2 główne produkty holograficzne
-
- Piramida Holograficzna – wykorzystywana głównie przy ekspozycjach produktów, różnej wielkości TOTEM w której hologram jest w zabudowie jako element typu mebel. Idealny do prezentacji mniejszych wielkościowo produktów. Przyciąga wzrok i uwagę.
-
- Holografia na Scenie – tutaj hologram może być częścią występu zespołu, prezentacja może się odbywać w formie 3D hologramu. Hologram może tworzyć cały event. Jest to bardzo nowoczesna technika, która wymaga przygotowania bardzo dobrze kontentu w 3D. Ale efekty jakie możemy uzyskąc zaskakują nawet największego eventowego niedowiarka.
Projkecja holograficzna nakłada na event pewne obostrzenia, o ile Piramidę możemy ustawić w praktycznie dowolnym miejscu i warunkach oświetleniowych o tyle holografię sceniczną można dobrze zrealizować przy odpowiednim zaciemnieniu i projekcie sceny. Należy wziąć do pod uwagę przy projektowaniu imprezy.
Oczywiście służymy radą i pomocą.
Bardzo przydatne przy holografii sceniczne są czarne konstrukcję sceniczne, które posiadamy.