Technologia RFID
Wykorzystanie fal radiowych do identyfikacji to technologia, której początki sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku. Wtedy pojawiły się w sklepach systemy antykradzieżowe oparte właśnie na identyfikacji radiowej, jednak na szeroką skalę zaczęto używać tej technologii znacznie później. Dopiero w ostatnich latach postęp w miniaturyzacji obwodów elektronicznych oraz możliwość precyzyjnego zarządzania dostępem do konkretnych częstotliwości radiowych pozwoliły na błyskawiczny rozwój technologii RFID, określanej jako następca kodów kreskowych.
Co to jest technologia RFID?
Technologia RFID (z ang. Radio-frequency identification) to technika, dzięki której fale radiowe mogą zostać wykorzystane do przesyłania danych oraz do zasilania układu elektronicznego używanego jako etykieta RFID. Dzięki temu identyfikacja obiektu oznakowanego taką etykietą jest możliwa z określonej odległości – zasięg RFID waha się od kilkudziesięciu centymetrów do kilku metrów od anteny czytnika w zależności od konstrukcji konkretnej anteny.
Co istotne, system RFID jest w stanie odczytać wiele etykiet znajdujących się w jego zasięgu, a sam proces odczytu jest błyskawiczny i zajmuje zaledwie ułamki sekund. Kolejną ważną zaletą jest fakt, iż każdy system ma przydzielone konkretne pasmo pracy, dzięki czemu unika się jakichkolwiek zakłóceń pomiędzy RFID a innymi urządzeniami pracującymi na częstotliwościach radiowych.
Gdzie możemy użyć tej technologii?
Dzięki wszechstronności potencjalnych zastosowań systemy RFID są już od dłuższego czasu powszechnie wykorzystywane, choć niejednokrotnie jako użytkownicy nie jesteśmy nawet świadomi tego faktu. Dobrym przykładem są np. szlabany na parkingach, otwierające się automatycznie wyłącznie przed samochodami mieszkańców danego bloku lub przed autami pracowników danej firmy. To właśnie etykiety RFID, odczytywane przez odbiorniki w szlabanach, pozwalają na bezobsługowe funkcjonowanie tego typu szlabanów.
Z podobną sytuacją mamy do czynienia w przypadku bramek, drzwi czy szafek na basenie – za ich otwarcie po zbliżeniu karty odpowiedzialna jest właśnie technologia RFID. Coraz częściej przewiduje się również, że identyfikacja radiowa pozwoli znacznie usprawnić handel detaliczny – porównanie szybkości działania pomiędzy kodami kreskowymi a RFID wypada zdecydowanie na korzyść tej drugiej technologii.
Najważniejszą przewagą w tym przypadku jest szybkość odczytu (milisekundy) oraz możliwość precyzyjnego zidentyfikowania nawet dużych ilości różnych przedmiotów z pewnej odległości. Ta cecha pozwoliła zastosować technologię RFID z ogromnym powodzeniem m. in. w zarządzaniu procesami logistycznymi (szczególnie w nadzorze nad towarem i zapasami magazynowymi), śledzeniu produkcji, transporcie, a nawet w branży medycznej (do ewidencji urządzeń czy monitorowania lokalizacji pacjentów).
Wspomniane powyżej przykłady to jedynie ułamek potencjalnego zakresu możliwości wykorzystania RFID – ze względu na uniwersalność, precyzję oraz niezawodność znajduje ona coraz to nowe zastosowania w różnych dziedzinach życia i branżach.
Karty i czytniki RFID od Svoboda
Nasza oferta obejmuje systemy RFID, które można wykorzystywać na wiele sposobów. Integralnymi częściami takiego systemu są karty i czytniki, pozwalające na interakcję użytkownika karty z czytnikiem po zbliżeniu karty. Same karty pod względem zasady działania przypominają popularne karty typu paypass – po przyłożeniu do czytnika nastąpi interakcja i użytkownikowi zostanie np. wyświetlona spersonalizowana informacja.
Co ważne, oferowane przez nas karty mogą zostać zadrukowane seryjnie lub indywidualnie. Z powodzeniem mogą również pełnić rolę identyfikatorów, a w przypadku imprez czy eventów można je wykorzystać do naprowadzania uczestników zabawy na kolejne wskazówki czy elementy łamigłówki. Każdy użytkownik karty RFID jest rozpoznawany indywidualnie przez system, dzięki czemu w łatwy sposób możliwe jest kierowanie nawet kilkoma grupami osób za pośrednictwem poleceń wyświetlanych po użyciu karty RFID na czytniku.