Podłoga interaktywna

Podłoga interaktywna

Dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologiom możemy proponować naszym klientom nowoczesne, interaktywne rozwiązania, które doskonale wpisują się w rozmaite wydarzenia. Jedną z takich propozycji jest podłoga interaktywna, którą można wykorzystać np. podczas różnego rodzaju eventów rodzinnych, jako źródło rozrywki lub szeroko pojętej edukacji, bądź promocji. Interaktywna podłoga sprawdza się również jako innowacyjna pomoc dydaktyczna.

 

Czym jest podłoga interaktywna, jak działa i jakie może mieć zastosowania?

 

Interaktywna podłoga – czym jest?

 

Podłoga interaktywna występuje aktualnie w dwóch podstawowych rodzajach:

  • podłogi LED
  • oraz obrazów wyświetlanych za pomocą projektora.

 

W pierwszym przypadku na podłożu instalowane są ekrany LED-owe, które reagują na ruch i dotyk. Drugim, zdecydowanie popularniejszym, miejscem, gdzie wykorzystuje się wysokiej klasy projektory, montowane to sufit, z których obraz wyświetlany jest na podłodze oraz czujniki ruchu, które umożliwiają w pełni interaktywną zabawę.

 

W jakich miejscach może być wykorzystana?

 

Podłogi interaktywne to podłogi skłaniające osoby z nich korzystające do podejmowania określonych aktywności, przede wszystkim o charakterze zabawowym. W zależności od konkretnego oprogramowania – zabawa może wymagać od uczestników refleksu, zwinności lub dobrej pamięci, bądź polegać na rozwiązywaniu rozmaitych zadań (o różnym stopniu trudności). To doskonały sposób na urozmaicenie każdej imprezy dedykowanej dzieciom lub całym rodzinom, bez względu na konkretną okazję, tematykę wydarzenia, czy jej charakter (interaktywne oprogramowanie można dowolnie dopasować do eventu).

 

Tego typu podłogi coraz częściej znajdują zastosowanie również w edukacji, zwłaszcza przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Instaluje się je w:

  • nowoczesnych placówkach oświatowych (prywatnych i publicznych, m.in. w salach lekcyjnych, świetlicach szkolnych i korytarzach),
  • rozmaitych klubach i instytucjach oferujących zajęcia pozalekcyjne dla dzieci lub świadczących dodatkową opiekę w godzinach pracy rodziców (kluby i bawialnie),
  • a także w ośrodkach rehabilitacyjno – edukacyjnych.

 

Podłoga interaktywna dla dzieci młodszych i starszych to ogromna ilość możliwości zabawy i… nie tylko!

 

Zwykła zabawa czy pomoc w nauce?

 

Wszystko zależy od programu, który w danej chwili będziemy użytkować. Większość wysokiej jakości podłóg interaktywnych może być wykorzystana na wiele różnych sposobów, dostarczając rozrywki, wspierając edukację lub oferując bardzo efektywną formę nauki przez zabawę. Interaktywne podłogi pozwalają na stworzenie przestrzeni edukacyjnej, zdecydowanie większej niż wielkość stołu, biurka, czy tablicy.

 

To przestrzeń, z której jednocześnie może korzystać kilka lub kilkanaście dzieci, wykonujących rozmaite zadania. Zastosowanie tego rozwiązania pozwala ponadto na równoczesne zaangażowanie umysłu i ciała. Większość interaktywnych gier podłogowych wymaga bowiem nie tylko myślenia, ale również aktywności fizycznej.

 

Gry i zabawy prowadzone na podłogach interaktywnych mają pozytywny wpływ m.in. na: rozwój motoryki dużej i orientacji przestrzennej, poznawanie możliwości własnego ciała oraz lepszą orientację w jego schemacie (np. rozpoznawanie i nazywanie jego poszczególnych części i stron), koncentrację i spostrzegawczość, koordynację wzrokowo – ruchową oraz rozwój społeczny (podczas zabaw i gier zespołowych).

 

Gdzie można zainstalować podłogę interaktywną?

 

Podłoga interaktywna wymaga dysponowania płaskich, jednolitym kolorystycznie podłożem o wielkości minimum kilku metrów kwadratowych (opcjonalnie od 3-4 m2 w górę). Oczywiście im większa przestrzeń, tym więcej możliwości zabaw w grupach! W przypadku systemów projektorowych podłoże może być wykończone dowolnym materiałem:

  • drewnem,
  • panelami,
  • płytkami,
  • betonem,
  • czy lastrikiem,
    rzadko wymagane jest zastosowanie konkretnego, specjalistycznego podłoża.

 

W jakiej cenie dostępne są podłogi interaktywne?

 

Koszt zainstalowania podłogi interaktywnej może wahać się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt zależy m.in. od użytej technologii (podłoga LED lub projektor), jasności i klasy projektora oraz ilości gier i animacji.