Efekty wizualne podczas eventów

Efekty wizualne podczas eventów

Podczas eventów oraz wydarzeń kulturalnych jednym z najciekawszych urozmaiceń są efekty wizualne. To nie tylko urozmaicenie estetyczne, ale także możliwość uczynienia imprezy masowej bardziej dostępną dla osób, które nie dysponują biletami w bezpośredniej bliskości sceny, estrady czy szeroko pojętego centrum wydarzeń.

Efekty wizualne, w tym efekty interaktywne, sprawiają, że koncert, mecz czy wykład mogą staną się niezapomnianymi widowiskami multimedialnymi, podczas których wszyscy widzowie i słuchacze wielokrotnie nie będą mogli wyjść z zachwytu nad osiągnięciami współczesnej techniki oraz nowoczesnych technologii. Efekt WOW wywołać można na wiele sposobów.

Oto kilka sprawdzonych przepisów:

Video Mapping 3D

To multimedialna statyczna projekcja na dowolnym trójwymiarowym obiekcie – najczęściej budynku, ale także moście, samochodzie czy wybranym elemencie architektonicznym. Operując wszystkimi dostępnymi efektami wizualnymi (światło, cień, zmiana barw, iluzje optyczne, animacja 2 i 3 D, itp), projekcje takie pozwalają uzyskać niezwykły baśniowy lub oniryczny klimat, który dodatkowo wzmocnić można przez wykorzystanie kompatybilnej do elementów wizualnych ścieżki dźwiękowej.

Video Mapping 3D można uznać za rodzaj sztuki, która obecna jest w przestrzeni publicznej tak samo jak każdy inny performance – przyciąga widzów i słuchaczy w różnym wieku i o rozmaitych upodobaniach. Profesjonalny Video Mapping 3 D wymaga użycia wielu skomplikowanych urządzeń, takich jak: wielkoformatowe projektory (40 000 ANSI, 20 000 ANSI, 15 000 ANSI), media serwery (Resolume, Arkaos, Coolux, Watchout), wieże pod projektory i konstrukcje oraz peryferia wizyjne (skalery, konwertery, światłowody).

 

Laser Show

Pokazy laserów zagospodarowały niszę po pokazach sztucznych ogni, które są bardzo hałaśliwe. Kiedyś nie wyobrażaliśmy sobie Sylwestra bez fajerwerków, dziś z pasją oglądamy widowiska laserowe czyli nowoczesne pokazy typu światło-dźwięk. Dzięki laserom, zarówno w przestrzeni publicznej, jak w dużych zamkniętych pomieszczeniach możemy oglądać widowiska pełne optycznych złudzeń i bajecznie kolorowe animacje.

Nieodłącznym towarzyszem laserów jest dym, który umożliwia doznanie niezwykle intensywnych iluzji oraz złudzeń optycznych. Pokaz laserów jest na tyle spektakularny, że może stanowić samoistny show, ale może także być częścią większego pokazu – na przykład zwieńczeniem dużej imprezy masowej. W połączeniu z dobrze dobraną muzyką ilustracyjną, każdy laser show pozwala wizom i słuchaczom przenieść się na kilka chwil do alternatywnej rzeczywistości wizualnej.

 

Ekrany wodne

Dzięki specjalnemu systemowi pomp i stworzeniu płaskiej ściany wody lub mgiełki, możliwe jest uzyskanie efektów wizualnych, które zatykają dech w piersiach. W pełni biodegradowalny fluid na bazie minerałów, które naturalnie występują w słodkiej wodzie, sprawia, że woda pieni się i staje aksamitna, a obraz „siada” na niej jak na ekranie kinowym. Na wodnej tafli szczególnie atrakcyjnie prezentują się animacje 3D.

Ekran wodny o przeznaczeniu outdoorowym idealnie sprawdza się w naturalnych zbiornikach wodnych (morze, zatoki, przystanie, rzeki, stawy, zbiorniki retencyjne). Dzięki jego wykorzystaniu można stworzyć niesamowite widowisko teatralne. Ekran wewnętrzny, bez względu na model, zawsze tworzy kontrolowaną taflę wody bez rozbryzgu dookoła. Można go ustawić nawet w hotelowym westybulu czy w hali podczas targów branżowych.

 

Interaktywna podłoga

Dzięki wykorzystaniu paneli LED reagujących na ruch i dotyk można stworzyć interaktywną podłogę, która w równej mierze może być fascynującą atrakcją wizualną podczas eventu rozrywkowego, jak i nietuzinkową pomocą naukową podczas warsztatów czy konferencji. Oprogramowanie podłogi umożliwia tworzenie interaktywnych zabaw, wymagających od uczestników refleksu, zwinności lub dobrej pamięci, a także skłaniających do wykonywania zadań o rozmaitym stopniu trudności. Interaktywne panele LED pod stopami umożliwiają stworzenie dowolne dużej powierzchni, która staje się przestrzenią umożliwiającą zabawę, prezentację i reklamę, albo wizualizacje projektów naukowych.

Obok paneli LED do tworzenia podłóg interaktywnych używa się systemów projektorowych (obrazy wyświetlane są za pomocą projektora).

 

Hologramy 3D

Hologramy nazywane są młodszymi braćmi zdjęć. Bardzo dokładana i szczegółowa rejestracja obrazu, włącznie z jego wymiarami przestrzennymi, umożliwia potem wyświetlanie go na wiele sposobów, co daje złudzenie pojawienia się trójwymiarowych postaci bądź przedmiotów „zawieszonych w powietrzu”. Hologramy 3D wykorzystywane są w wielu obszarach naszego życia, np.w medycynie, ale najczęściej mamy z nimi do czynienia jako z atrakcjami wizualnymi uatrakcyjniającymi eventy branżowe i wydarzenia kulturalne – koncerty, spektakle.

Przygotowanie wizualizacji holograficznej oraz jej połączenie w występami artystów na żywo to skomplikowane wyzwanie, które jednak warto podjąć, bo efekty są naprawdę fascynujące. Nowoczesna technologia pozwala na niespotykany dotąd poziom imersji czy zanurzenia się, zatopienia w rzeczywistości wirtualnej. Hologramy 3D to właśnie jeden z tych elementów, które pozwalają maksymalnie zanurzyć się w prezentowanych wizualizacjach.

 

Ultrapanoramy

Ekrany ultra panoramiczne to nic innego jak największe wykorzystywane w przestrzeni publicznej ekrany LED, z których skonfigurować można dowolnie duże scenografie. Ekrany wygięte w łuk oraz w kształcie okręgu, czyli tak zwane ekrany 360 stopni, dają niesamowite możliwości aranżacyjne, dzięki czemu spektakl, koncert, gala czy produkcja telewizyjna mają na wskroś nowoczesny charakter.
System pozwala spiąć dowolną ilość urządzeń projekcyjnych lub różnych modułów LED w jeden ekran, nie ma znaczenie co odpowiada za emisję obrazu, każde urządzenie z portem HDMI, DVI-D lub HDSDI możemy wpiąć w system i dołączyć do ekranu jako jego element.